Přejít na obsah
Přihlásit se Zaregistrovat se

Seismické riziko v Rumunsku: ověřte dům podle adresy.

Rok výstavby, podlaží, seismická zóna a třída z úředního seznamu kteréhokoli domu podle adresy. Třídu určí jen posudek; když dům na žádném seznamu nenajdeme, řekneme to.

Zdarma, bez účtu. Vyberte adresu ze seznamu a uvidíte, co o budově víme.

Bukurešť po sektorechpřed rokem 1978, z budov s rokem v evidenci
Bukurešť
10 072
Sektor 1
2 636
Sektor 2
2 560
Sektor 3
894
Sektor 4
1 037
Sektor 5
2 311
Sektor 6
634
Rumunskobudovy s rokem výstavby v evidenci
Budovy
12 876 578
S rokem v evidenci
1 166 985 · 9 %
Před rokem 1978
532 996 · 46 %
4+ podlaží, před rokem 1978
2 596
Budovy na seznamech
2 145
Data k15. října 2026
Třídy seismického rizikazákon 212/2022, čl. 1
RsI
možné zřícení
RsII
velké poškození
RsIII
střední poškození
RsIV
jako nová budova

Co znamenají RsI, RsII, RsIII a RsIV. Třídy ze zákona, které určí jen technický posudek.

  1. RsI možné zřícení

    Budova se může při projektovém zemětřesení zcela nebo zčásti zřítit.

    Místní zastupitelstvo do 60 dnů od posudku umístí ke všem vchodům domu výstražné tabule („červený puntík“, bulina roșie). Dům může vstoupit do národního programu zpevňování.

  2. RsII velké poškození

    Budova může utrpět velké poškození, které ohrozí lidi, zřícení je však málo pravděpodobné.

    Může vstoupit do národního programu zpevňování, stejně jako RsI. Po pracích musí dosáhnout RsIV.

  3. RsIII střední poškození

    Budova může utrpět střední poškození, které může ohrozit lidi.

    Zpevněný dům třídy RsI musí dosáhnout alespoň této třídy.

  4. RsIV jako nová budova

    Budova se při zemětřesení chová jako budova navržená podle dnešních norem.

    Třída, které musí dům RsII dosáhnout po zpevnění.

Starší seznamy používají i kategorie naléhavosti U1–U3 z dřívějších posudků: říkaly, jak naléhavé je zpevnění, nejsou to třídy rizika. Třídu určí jen autorizovaný technický znalec podle normy P100-3.

Které budovy jsou ohroženější. Rok výstavby ukazuje, podle jaké normy byla budova navržena.

  1. Před rokem 1963 bez závazné normy

    Pravidla po zemětřesení z roku 1940 byla doporučení, ne povinnost. Patří sem meziválečné domy.

    V evidenci: 301 972 budov, z toho 1 481 se 4+ podlažími

  2. 1963–1977 P13-63, P13-70

    První závazné normy, s nižšími návrhovými seismickými silami než dnes. Zemětřesení 4. března 1977 ukázalo jejich meze.

    V evidenci: 231 024 budov, z toho 1 115 se 4+ podlažími

  3. 1978–1991 P100-78, P100-81, P100-91

    Normy napsané po zemětřesení z roku 1977, podle pohybu půdy, který byl tehdy zaznamenán v Bukurešti.

    V evidenci: 120 432 budov, z toho 1 138 se 4+ podlažími

  4. Od roku 1992 P100-92, P100-1/2006, P100-1/2013

    Dnešní normy. Návrhové zrychlení každé obce pochází z P100-1/2013.

    V evidenci: 513 557 budov, z toho 17 378 se 4+ podlažími

Budovy podle období výstavbyRumunsko, budovy s rokem v evidenci
Budovy podle období výstavby
před rokem 1920
23 585
1920–1945
70 997
1946–1960
177 526
1961–1970
170 332
1971–1980
131 247
1981–1990
73 332
1991–2000
127 035
2001–2010
77 453
2011 a později
315 478

Z 1 166 985 budov s rokem výstavby v evidenci (9 % ze všech) bylo 532 996 postaveno před rokem 1978. Z nich 2 596 se 4+ podlažími.

Registry mají rok hlavně u novějších budov: 27 % z budov v evidenci bylo postaveno v roce 2011 nebo později. Čísla popisují budovy s rokem v evidenci, ne celý stavební fond.

Citujte: baseray, „Budovy z doby před rokem 1978 v Rumunsku podle evidovaného roku výstavby“, data k 15. října 2026, https://baseray.ai/cs/seismicke-riziko/rumunsko/statistika.

Bukurešť a krajská města. Kolik budov s rokem v evidenci bylo postaveno před rokem 1978. Každé město má vlastní stránku.

Města 48
Město Župa S rokem v evidenci Před rokem 1978 4+ podlaží, před rokem 1978
1 București București 22 978 · 14 % 10 072 · 44 % 835
2 București Sectorul 1 București 5 421 · 13 % 2 636 · 49 % 314
3 București Sectorul 2 București 4 721 · 14 % 2 560 · 54 % 228
4 București Sectorul 3 București 2 848 · 12 % 894 · 31 % 63
5 București Sectorul 4 București 3 039 · 16 % 1 037 · 34 % 76
6 București Sectorul 5 București 4 777 · 13 % 2 311 · 48 % 117
7 București Sectorul 6 București 2 172 · 13 % 634 · 29 % 37
8 Craiova Dolj 9 367 · 16 % 3 194 · 34 % 44
9 Cluj-Napoca Cluj 2 253 · 5 % 509 · 23 % 48
10 Timișoara Timiș 2 379 · 5 % 526 · 22 % 25
11 Constanța Constanța 4 430 · 10 % 1 741 · 39 % 64
12 Arad Arad 2 985 · 7 % 947 · 32 % 29
13 Oradea Bihor 9 499 · 23 % 2 748 · 29 % 47
14 Brașov Brașov 3 994 · 11 % 805 · 20 % 70
15 Iași Iași 4 878 · 14 % 1 366 · 28 % 113
16 Ploiești Prahova 2 340 · 7 % 1 324 · 57 % 17
17 Sibiu Sibiu 2 443 · 8 % 428 · 18 % 26
18 Galați Galați 3 836 · 13 % 1 400 · 37 % 56
19 Brăila Brăila 2 238 · 8 % 636 · 28 % 7
20 Bacău Bacău 2 262 · 9 % 736 · 33 % 10
21 Târgu Jiu Gorj 3 456 · 15 % 811 · 24 % 10
22 Satu Mare Satu Mare 3 323 · 14 % 947 · 29 % 16
23 Râmnicu Vâlcea Vâlcea 5 390 · 24 % 2 019 · 38 % 80
24 Buzău Buzău 1 464 · 7 % 646 · 44 % 7
25 Târgu Mureș Mureș 1 739 · 8 % 454 · 26 % 19
26 Baia Mare Maramureș 3 337 · 16 % 1 004 · 30 % 18
27 Bistrița Bistrița-Năsăud 3 852 · 18 % 342 · 9 % 7
28 Alba Iulia Alba 4 371 · 21 % 936 · 21 % 13
29 Giurgiu Giurgiu 1 341 · 7 % 734 · 55 % 4
30 Suceava Suceava 2 034 · 12 % 546 · 27 % 26
31 Piatra-Neamț Neamț 1 734 · 10 % 557 · 32 % 18
32 Tulcea Tulcea 592 · 4 % 215 · 36 % 2
33 Pitești Argeș 1 958 · 13 % 428 · 22 % 22
34 Botoșani Botoșani 2 591 · 17 % 871 · 34 % 8
35 Călărași Călărași 1 992 · 14 % 968 · 49 % 5
36 Focșani Vrancea 1 146 · 8 % 101 · 9 % 1
37 Drobeta-Turnu Severin Mehedinți 1 157 · 8 % 479 · 41 % 0
38 Zalău Sălaj 3 003 · 23 % 500 · 17 % 6
39 Slatina Olt 3 179 · 25 % 791 · 25 % 22
40 Miercurea Ciuc Harghita 1 553 · 12 % 577 · 37 % 3
41 Vaslui Vaslui 1 281 · 11 % 293 · 23 % 1
42 Târgoviște Dâmbovița 1 147 · 10 % 335 · 29 % 5
43 Deva Hunedoara 1 106 · 10 % 383 · 35 % 5
44 Alexandria Teleorman 728 · 7 % 186 · 26 % 0
45 Slobozia Ialomița 1 023 · 10 % 288 · 28 % 6
46 Sfântu Gheorghe Covasna 1 062 · 11 % 386 · 36 % 26
47 Reșița Caraș-Severin 986 · 11 % 534 · 54 % 16
48 Buftea Ilfov 1 163 · 14 % 238 · 21 % 4

Úřední seznamy podle měst. Zákon ukládá každé radnici zveřejnit posouzené budovy; málokterá to dělá.

Zákon 212/2022, čl. 9: starosta sestaví seznamy posouzených budov a zveřejní je na webu radnice. Pokud vaše město chybí, požádejte radnici o seznam.

Na úředních seznamechbudovy nalezené na seznamech podle adresy
Budovy na seznamech
2 145
RsI
306
RsII
397
RsIII
451
RsIV
40
Kategorie naléhavosti U1
156
Kategorie naléhavosti U2
331
Kategorie naléhavosti U3
372
Zpevněná
92

Před zemětřesením, během něj a po něm. Stručně, podle doporučení rumunského hasičského záchranného sboru (IGSU).

Před

  • Ověřte dům: rok výstavby výše, třídu na seznamu radnice.
  • Připevněte vysoký nábytek ke zdi a nenechávejte těžké věci na horních policích.
  • Připravte nouzový batoh: voda, jídlo, svítilna, lékárnička, kopie dokladů.
  • Nebourejte zdi ani sloupy: zásah do konstrukce vyžaduje posudek a povolení.
  • Úřední průvodce (rumunsky): fiipregatit.ro.

Během

  • Zůstaňte uvnitř. Ukryjte se pod pevný stůl a chraňte si hlavu.
  • Držte se dál od oken, zrcadel a svítidel.
  • Nepoužívejte výtah a nechoďte na balkon.

Po

  • Odejděte klidně, po schodech, obutí. Zjistěte, zda není někdo zraněn.
  • Ucítíte-li plyn, zavřete ho a nezapalujte oheň.
  • Volejte 112 jen v nouzi a řiďte se pokyny IGSU.
  • Nové trhliny v konstrukci posoudí autorizovaný technický znalec: dejte vědět sdružení vlastníků a radnici.

Otázky o seismickém riziku. Krátké odpovědi, se zákonem po ruce.

Jak zjistím, zda má dům červený puntík?

Vyhledejte adresu na seznamu radnice; v Bukurešti na seznamu AMCCRS. Bytové domy třídy RsI dostanou do 60 dnů od posudku výstražné tabule u vchodů (zákon 212/2022, čl. 9). Na seznamech jsou jen posouzené budovy.

Co znamenají RsI, RsII, RsIII a RsIV?

Jsou to třídy seismického rizika podle zákona 212/2022. RsI: budova se může při projektovém zemětřesení zcela nebo zčásti zřítit. RsII: velké poškození, zřícení málo pravděpodobné. RsIII: střední poškození. RsIV: chová se jako budova navržená podle dnešních norem.

Jsou všechny domy postavené před rokem 1977 nebezpečné?

Ne. Rok ukazuje, podle jaké normy byl dům navržen: před rokem 1978 podle starší, před rokem 1963 bez závazné normy. Skutečný stav určí jen technický posudek a některé staré domy byly zpevněny.

Jak ověřit dům před koupí bytu v Rumunsku?

Vyhledejte adresu výše: rok výstavby, podlaží, seismickou zónu, katastrální číslo a třídu z úředního seznamu, pokud na něm dům najdeme. Ověřte i seznam radnice, zeptejte se sdružení vlastníků, zda byl posouzen nebo zpevněn, a vyžádejte si výpis z pozemkové knihy: zákon ukládá, aby v něm byla třída rizika zapsána (zákon 212/2022, čl. 3).

Kde najdu seznam domů se seismickým rizikem v daném městě?

Radnice ho musí zveřejnit na webu (zákon 212/2022, čl. 9). Seznamy, které jsme našli, jsou výše: Bukurešť, Craiova, Constanța, Galați, Brașov, Bacău a Reșița. Pokud město chybí, požádejte radnici.

Co znamená seismická zóna v záznamu budovy?

Je to zrychlení podloží, na které se navrhují budovy v obci, podle normy P100-1/2013, mezi 0,10 g a 0,40 g. Není to třída rizika: říká, jak silné je tam projektové zemětřesení, ne jak se budova zachová.

Pro profesionály. Budovy z úředních seznamů podle tříd rizika: v aplikaci, v exportu i přes API.

Tvorba segmentůBukurešť
Třída seismického rizika
RsIRsIIRsIIIRsIVU1–U3
Rok výstavby
před rokem 1978
Obec
Bukurešť
  • Segmenty podle třídy rizikaFiltrujte budovy podle třídy z úředního seznamu (RsI–RsIV, U1–U3), s rokem posudku, na mapě.
  • Export CSVBudovy s adresou, rokem výstavby, podlažími, třídou rizika a rokem posudku.
  • APITřída a rok posudku u každé budovy a filtr podle třídy ve vyhledávání budov.

Zdroje. Zákon, normy a čísla na této stránce.

Citujte: baseray, „Seismické riziko: budovy z doby před rokem 1978 v Rumunsku podle evidovaného roku výstavby“, data k 15. října 2026, baseray.ai/cs/rumunsko-seismicke-riziko.

Přineste baseray do svého regionu. Řekněte nám své regiony a co prodáváte. Nahrajeme data a sestavíme s vámi první segmenty.

Bez platební karty. Potom tarify od 39 € měsíčně.