Clădirile din București
169.877 de clădiri în București. 44 % dintre cele cu anul construcției înregistrat sunt construite înainte de 1978.
5 clădiri gratuit cu un cont nou, fără card
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
- înainte de 1920
- 672
- 1920–1945
- 3.143
- 1946–1960
- 4.439
- 1961–1970
- 1.189
- 1971–1980
- 856
- 1981–1990
- 410
- 1991–2000
- 2.593
- 2001–2010
- 2.854
- 2011 și după
- 6.822
BucureștiRomânia
- Clădiri
- 169.877
- Cu adresă
- 126.554
- Cu anul înregistrat
- 22.978 · 14 %
- Înainte de 1978
- 44 %
- Cu 4 etaje sau mai multe
- 8.444
- Suprafață construită, total (m²)
- 42.292.353
- Firme înregistrate
- 116.739
Actualizat15 octombrie 2026
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
- 1 nivel
- 19.132
- 2 niveluri
- 9.238
- 3 niveluri
- 6.183
- 4 niveluri
- 3.900
- 5 niveluri
- 1.711
- 6 niveluri
- 900
- 7 niveluri
- 525
- 8 niveluri
- 318
- 9 niveluri
- 226
- 10 sau mai multe niveluri
- 864
Panouri solare văzuteimagini din 2021, 2022 și 2023, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 458
- Pe imagini nedatate
- 398
București, pe sectoare. Fiecare sector are pagina lui, cu aceleași date.
Când au fost construite. 22.978 de clădiri cu anul construcției cunoscut, pe perioade.
Ani de construcțieclădiri cu anul cunoscut
| înainte de 1920 | 672 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 3.143 | |
| 1946–1960 | 4.439 | |
| 1961–1970 | 1.189 | |
| 1971–1980 | 856 | |
| 1981–1990 | 410 | |
| 1991–2000 | 2.593 | |
| 2001–2010 | 2.854 | |
| 2011 și după | 6.822 |
Câte etaje au. 42.997 de clădiri cu numărul de etaje cunoscut.
Etajeclădiri cu etajele cunoscute
| 1 nivel | 19.132 | |
|---|---|---|
| 2 niveluri | 9.238 | |
| 3 niveluri | 6.183 | |
| 4 niveluri | 3.900 | |
| 5 niveluri | 1.711 | |
| 6 niveluri | 900 | |
| 7 niveluri | 525 | |
| 8 niveluri | 318 | |
| 9 niveluri | 226 | |
| 10 sau mai multe niveluri | 864 |
Cele mai înalte clădiri. Fiecare are pagina ei, cu anul construcției și cadastrul.
Cele mai înalte 5
| Clădire | Înălțime | |
|---|---|---|
| 1 | Strada Barbu Văcărescu 201, Sector 2, București | 31 de etaje |
| 2 | Bulevardul Ion Mihalache 15-17, Sector 1, București | 30 de etaje |
| 3 | Calea Floreasca 167B, Sector 1, București | 28 de etaje |
| 4 | Barbu Văcărescu 146 E, Sector 2, București | 25 de etaje |
| 5 | Strada Ionel Teodoreanu 1-7, Sector 2, București | 24 de etaje |
Străzile din București. Străzile din București pe care cel puțin câteva clădiri au o fișă. Alege o stradă ca să vezi toate clădirile ei.
Străzile cu cele mai multe clădiri 30
| Stradă | Clădiri | |
|---|---|---|
| 1 | Bulevardul Timișoara | 94 |
| 2 | Splaiul Independenței | 82 |
| 3 | Drumul Gura Caliței | 81 |
| 4 | Mărului | 75 |
| 5 | Șoseaua Fundeni | 72 |
| 6 | Bulevardul Iuliu Maniu | 70 |
| 7 | Calea Giulești | 65 |
| 8 | Bulevardul Theodor Pallady | 64 |
| 9 | Ghencea | 63 |
| 10 | Gheorghe Ionescu Sisești | 60 |
| 11 | Teiuș | 59 |
| 12 | București-Măgurele | 57 |
| 13 | Drumul Gura Putnei | 57 |
| 14 | Șoseaua Giurgiului | 55 |
| 15 | Drumul Binelui | 54 |
| 16 | Gura Putnei | 54 |
| 17 | Bulevardul Basarabia | 53 |
| 18 | Șoseaua Berceni | 53 |
| 19 | Strada Poștalionului | 53 |
| 20 | Giulești | 52 |
| 21 | Jimbolia | 51 |
| 22 | Mențiunii | 51 |
| 23 | Strada Releului | 51 |
| 24 | Bulevardul Ion Ionescu de la Brad , Agronom | 50 |
| 25 | Țepeș Vodă | 49 |
| 26 | Dantelei | 48 |
| 27 | Splaiul Unirii | 46 |
| 28 | Binelui | 45 |
| 29 | Bulevardul Metalurgiei | 45 |
| 30 | Aurel Perșu | 44 |
Panouri solare văzute pe 458 acoperișuri. Un număr de acoperișuri pe care s-au găsit panouri, nu o pondere: nu toate acoperișurile au fost verificate. 61 din 12.619 acoperișuri verificate pe imagini aeriene din 2018, 2021, 2022, 2023 și 2025 aveau panouri.
Panouri solare văzuteimagini din 2021, 2022 și 2023, unele nedatate
- Acoperișuri cu panouri văzute
- 458
- Pe imagini nedatate
- 398
Verificate pe imagini aerieneimagini din 2018, 2021, 2022, 2023 și 2025
- Acoperișuri verificate
- 12.619
- Cu panouri
- 61
- Pondere
- 0,5 %
Suprafață construită, totalSuma contururilor clădirilor, văzute de sus.
- Suprafață construită, total (m²)
- 42.292.353
44 % construite înainte de 1978. Expunere estimată după anul construcției, nu o clasificare oficială: clasa de risc o stabilește doar expertiza tehnică.
Construite înainte de 1978din clădirile cu anul înregistrat
- Cu anul înregistrat
- 22.978 · 14 %
- Înainte de 1978
- 44 %
Mai mult despre oraș. Aceleași date, din alt unghi.
Actualizat la 15 octombrie 2026.
Adu baseray în zona ta. Spune-ne regiunile tale și ce vinzi. Încărcăm datele și construim cu tine primele segmente.
Fără card. După aceea, planuri de la 39 EUR pe lună.