Jordskælvsrisiko i Rumænien: tjek en etageejendom ud fra adressen.
Opførelsesår, etager, jordskælvszone og klasse på den officielle liste for enhver etageejendom, ud fra adressen. Kun en teknisk vurdering fastsætter klassen; finder vi ikke ejendommen på nogen liste, siger vi det.
Gratis, uden konto. Vælg adressen på listen for at se, hvad vi ved om bygningen.
- Opførelsesår
- …
- Før normen fra 1978
- …
- Etager
- …
- Højde
- …
- Jordskælvszone
- …
- Matrikelnummer
- …
- Risikoklasse for jordskælv
- …
- Bukarest
- 10.072
- Sektor 1
- 2.636
- Sektor 2
- 2.560
- Sektor 3
- 894
- Sektor 4
- 1.037
- Sektor 5
- 2.311
- Sektor 6
- 634
- Bygninger
- 12.876.578
- Med registreret år
- 1.166.985 · 9 %
- Før 1978
- 532.996 · 46 %
- Etageejendomme fra før 1978
- 2.596
- Bygninger på listerne
- 2.435
- RsI
- kan styrte sammen
- RsII
- store skader
- RsIII
- moderate skader
- RsIV
- som en ny bygning
Hvad RsI, RsII, RsIII og RsIV betyder. Lovens klasser, som kun en teknisk vurdering kan fastsætte.
- RsI kan styrte sammen
Bygningen kan styrte helt eller delvis sammen ved det dimensionerende jordskælv.
Byrådet sætter advarselsskilte op ved alle indgange til ejendommen (den »røde prik«, bulina roșie) senest 60 dage efter vurderingen. Ejendommen kan komme med i det nationale forstærkningsprogram.
- RsII store skader
Bygningen kan få store skader, der bringer beboerne i fare, men en sammenstyrtning er usandsynlig.
Ejendommen kan komme med i det nationale forstærkningsprogram, ligesom RsI. Efter arbejdet skal den nå RsIV.
- RsIII moderate skader
Bygningen kan få moderate skader, der kan bringe beboerne i fare.
En forstærket RsI-ejendom skal mindst nå denne klasse.
- RsIV som en ny bygning
Bygningen opfører sig ved et jordskælv som en bygning, der er dimensioneret efter nutidens normer.
Den klasse, en RsII-ejendom skal nå efter forstærkning.
Ældre lister bruger også hastekategorierne U1–U3 fra tidligere vurderinger: de angav, hvor hurtigt ejendommen skulle forstærkes, og er ikke risikoklasser. Kun en certificeret teknisk ekspert fastsætter klassen, efter normen P100-3.
Hvilke bygninger er mest udsatte. Opførelsesåret viser, hvilken norm bygningen blev dimensioneret efter.
- Før 1963 ingen bindende norm
Reglerne efter jordskælvet i 1940 var anbefalinger, ikke krav. Her hører etageejendommene fra mellemkrigstiden til.
Med registreret år: 301.972 bygninger, heraf 1.481 etageejendomme
- 1963–1977 P13-63, P13-70
De første bindende normer, med lavere dimensionerende seismiske kræfter end i dag. Jordskælvet den 4. marts 1977 viste deres begrænsninger.
Med registreret år: 231.024 bygninger, heraf 1.115 etageejendomme
- 1978–1991 P100-78, P100-81, P100-91
Normer skrevet efter jordskælvet i 1977, ud fra de jordbevægelser, der blev registreret i Bukarest den dag.
Med registreret år: 120.432 bygninger, heraf 1.138 etageejendomme
- Siden 1992 P100-92, P100-1/2006, P100-1/2013
Nutidens normer. Hver bys dimensionerende jordacceleration kommer fra P100-1/2013.
Med registreret år: 513.557 bygninger, heraf 17.378 etageejendomme
| før 1920 | 23.585 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 70.997 | |
| 1946–1960 | 177.526 | |
| 1961–1970 | 170.332 | |
| 1971–1980 | 131.247 | |
| 1981–1990 | 73.332 | |
| 1991–2000 | 127.035 | |
| 2001–2010 | 77.453 | |
| 2011 eller senere | 315.478 |
Af de 1.166.985 bygninger, hvis opførelsesår er registreret (9 % af alle), blev 532.996 opført før 1978. Heraf 2.596 etageejendomme med 4 etager eller flere.
Registrene indeholder opførelsesåret især for nyere bygninger: 27 % af de registrerede er opført i 2011 eller senere. Tallene beskriver bygningerne med registreret år, ikke hele bygningsmassen.
Kildeangivelse: baseray, »Bygninger fra før 1978 i Rumænien, efter registreret opførelsesår«, data pr. 15. oktober 2026, https://baseray.ai/da/jordskaelvsrisiko/rumaenien/statistik.
Bukarest og distriktshovedbyerne. Hvor mange af bygningerne med registreret år der er opført før 1978. Hver by har sin egen side.
| By | Distrikt | Med registreret år | Før 1978 | Etageejendomme fra før 1978 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | București | București | 22.978 · 14 % | 10.072 · 44 % | 835 |
| 2 | București Sectorul 1 | București | 5.421 · 13 % | 2.636 · 49 % | 314 |
| 3 | București Sectorul 2 | București | 4.721 · 14 % | 2.560 · 54 % | 228 |
| 4 | București Sectorul 3 | București | 2.848 · 12 % | 894 · 31 % | 63 |
| 5 | București Sectorul 4 | București | 3.039 · 16 % | 1.037 · 34 % | 76 |
| 6 | București Sectorul 5 | București | 4.777 · 13 % | 2.311 · 48 % | 117 |
| 7 | București Sectorul 6 | București | 2.172 · 13 % | 634 · 29 % | 37 |
| 8 | Craiova | Dolj | 9.367 · 16 % | 3.194 · 34 % | 44 |
| 9 | Cluj-Napoca | Cluj | 2.253 · 5 % | 509 · 23 % | 48 |
| 10 | Timișoara | Timiș | 2.379 · 5 % | 526 · 22 % | 25 |
| 11 | Constanța | Constanța | 4.430 · 10 % | 1.741 · 39 % | 64 |
| 12 | Arad | Arad | 2.985 · 7 % | 947 · 32 % | 29 |
| 13 | Oradea | Bihor | 9.499 · 23 % | 2.748 · 29 % | 47 |
| 14 | Brașov | Brașov | 3.994 · 11 % | 805 · 20 % | 70 |
| 15 | Iași | Iași | 4.878 · 14 % | 1.366 · 28 % | 113 |
| 16 | Ploiești | Prahova | 2.340 · 7 % | 1.324 · 57 % | 17 |
| 17 | Sibiu | Sibiu | 2.443 · 8 % | 428 · 18 % | 26 |
| 18 | Galați | Galați | 3.836 · 13 % | 1.400 · 37 % | 56 |
| 19 | Brăila | Brăila | 2.238 · 8 % | 636 · 28 % | 7 |
| 20 | Bacău | Bacău | 2.262 · 9 % | 736 · 33 % | 10 |
| 21 | Târgu Jiu | Gorj | 3.456 · 15 % | 811 · 24 % | 10 |
| 22 | Satu Mare | Satu Mare | 3.323 · 14 % | 947 · 29 % | 16 |
| 23 | Râmnicu Vâlcea | Vâlcea | 5.390 · 24 % | 2.019 · 38 % | 80 |
| 24 | Buzău | Buzău | 1.464 · 7 % | 646 · 44 % | 7 |
| 25 | Târgu Mureș | Mureș | 1.739 · 8 % | 454 · 26 % | 19 |
| 26 | Baia Mare | Maramureș | 3.337 · 16 % | 1.004 · 30 % | 18 |
| 27 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 3.852 · 18 % | 342 · 9 % | 7 |
| 28 | Alba Iulia | Alba | 4.371 · 21 % | 936 · 21 % | 13 |
| 29 | Giurgiu | Giurgiu | 1.341 · 7 % | 734 · 55 % | 4 |
| 30 | Suceava | Suceava | 2.034 · 12 % | 546 · 27 % | 26 |
| 31 | Piatra-Neamț | Neamț | 1.734 · 10 % | 557 · 32 % | 18 |
| 32 | Tulcea | Tulcea | 592 · 4 % | 215 · 36 % | 2 |
| 33 | Pitești | Argeș | 1.958 · 13 % | 428 · 22 % | 22 |
| 34 | Botoșani | Botoșani | 2.591 · 17 % | 871 · 34 % | 8 |
| 35 | Călărași | Călărași | 1.992 · 14 % | 968 · 49 % | 5 |
| 36 | Focșani | Vrancea | 1.146 · 8 % | 101 · 9 % | 1 |
| 37 | Drobeta-Turnu Severin | Mehedinți | 1.157 · 8 % | 479 · 41 % | 0 |
| 38 | Zalău | Sălaj | 3.003 · 23 % | 500 · 17 % | 6 |
| 39 | Slatina | Olt | 3.179 · 25 % | 791 · 25 % | 22 |
| 40 | Miercurea Ciuc | Harghita | 1.553 · 12 % | 577 · 37 % | 3 |
| 41 | Vaslui | Vaslui | 1.281 · 11 % | 293 · 23 % | 1 |
| 42 | Târgoviște | Dâmbovița | 1.147 · 10 % | 335 · 29 % | 5 |
| 43 | Deva | Hunedoara | 1.106 · 10 % | 383 · 35 % | 5 |
| 44 | Alexandria | Teleorman | 728 · 7 % | 186 · 26 % | 0 |
| 45 | Slobozia | Ialomița | 1.023 · 10 % | 288 · 28 % | 6 |
| 46 | Sfântu Gheorghe | Covasna | 1.062 · 11 % | 386 · 36 % | 26 |
| 47 | Reșița | Caraș-Severin | 986 · 11 % | 534 · 54 % | 16 |
| 48 | Buftea | Ilfov | 1.163 · 14 % | 238 · 21 % | 4 |
Ingen byer passer til søgningen.
De officielle lister, efter by. Loven kræver, at hver kommune offentliggør sine vurderede bygninger; kun få gør det.
- București · AMCCRS klasserne RsI–RsIV, U1–U3 og forstærkede bygninger
- Craiova vurderede bygninger, klasserne I–IV
- Constanța boliger i risikoklasser, med matrikelnumre
- Galați vurderede etageejendomme
- Brașov bygninger i klasserne RsI–RsIII
- Bacău bygninger vurderet fra 2008 til 2022
- Reșița vurderede bygninger, klasserne RsII–RsIV
- Nationalt forstærkningsprogram · MDLPA RsI- eller RsII-bygninger i forstærkningsprogrammet
Lov 212/2022, art. 9: borgmesteren udarbejder listerne over vurderede bygninger og offentliggør dem på kommunens hjemmeside. Hvis din by mangler her, så bed kommunen om dens liste.
- Bygninger på listerne
- 2.435
- RsI
- 306
- RsI eller RsII
- 291
- RsII
- 396
- RsIII
- 451
- RsIV
- 40
- Hastekategori U1
- 156
- Hastekategori U2
- 331
- Hastekategori U3
- 372
- Forstærket
- 92
- PNCCRS · pr. 7. oktober 2026
- Bacău Kommune · pr. 19. april 2023
- Brașov Kommune · pr. 7. marts 2025
- AMCCRS · pr. 6. oktober 2026
- Constanța Kommune · pr. 7. februar 2025
- Craiova Kommune · pr. 10. september 2026
- Galați Kommune: blocuri expertizate · pr. 1. september 2026
- Galați Kommune: propuneri consolidare · pr. 13. juni 2025
- Galați Kommune: propuneri demolare · pr. 13. juni 2025
- Galați Kommune: imobile demolate · pr. 7. juli 2026
- Galați Kommune: imobile consolidate · pr. 7. juli 2026
- Reșița Kommune · pr. 18. september 2025
Før, under og efter et jordskælv. Kort fortalt, efter råd fra det rumænske beredskab (IGSU).
Før
- Tjek ejendommen: opførelsesåret ovenfor, klassen på kommunens liste.
- Fastgør høje møbler til væggen, og stil ikke tunge ting på de øverste hylder.
- Pak en nødtaske: vand, mad, en lommelygte, en førstehjælpskasse og kopier af dine papirer.
- Skær aldrig i vægge eller søjler: arbejde på konstruktionen kræver en vurdering og en tilladelse.
- Den officielle vejledning (på rumænsk): fiipregatit.ro.
Under
- Bliv indenfor. Søg dækning under et solidt bord, og beskyt dit hoved.
- Hold dig væk fra vinduer, spejle og lamper.
- Brug ikke elevatoren, og gå ikke ud på altanen.
Efter
- Gå roligt ud ad trappen, med sko på. Se efter, om nogen er kommet til skade.
- Luk for gassen, hvis du kan lugte gas, og tænd ikke ild.
- Ring kun 112 i nødstilfælde, og følg meddelelserne fra IGSU.
- Nye revner i konstruktionen skal vurderes af en certificeret teknisk ekspert: giv ejerforeningen og kommunen besked.
Spørgsmål om jordskælvsrisiko. Korte svar, med loven ved siden af.
-
Hvordan finder jeg ud af, om min ejendom har den røde prik?
- Slå adressen op på kommunens liste; i Bukarest på AMCCRS-listen. Etageejendomme i klasse RsI får advarselsskilte ved indgangene senest 60 dage efter vurderingen (lov 212/2022, art. 9). Kun vurderede bygninger står på listerne.
-
Hvad betyder RsI, RsII, RsIII og RsIV?
- Det er risikoklasserne for jordskælv i lov 212/2022. RsI: bygningen kan styrte helt eller delvis sammen ved det dimensionerende jordskælv. RsII: store skader, sammenstyrtning usandsynlig. RsIII: moderate skader. RsIV: opfører sig som en bygning dimensioneret efter nutidens normer.
-
Er alle etageejendomme opført før 1977 farlige?
- Nej. Året viser, hvilken norm ejendommen blev dimensioneret efter: før 1978 en ældre norm, før 1963 slet ingen bindende norm. Kun en teknisk vurdering viser dens faktiske tilstand, og nogle gamle ejendomme er blevet forstærket.
-
Hvordan tjekker jeg en ejendom, før jeg køber en lejlighed?
- Søg adressen ovenfor: opførelsesår, etager, jordskælvszone, matrikelnummer og klassen fra den officielle liste, hvis ejendommen findes på en af dem. Tjek også kommunens liste, spørg ejerforeningen, om ejendommen er vurderet eller forstærket, og få et tingbogsudskrift: loven kræver, at risikoklassen er noteret dér (lov 212/2022, art. 3).
-
Hvor finder jeg listen over bygninger med jordskælvsrisiko i min by?
- Kommunen skal offentliggøre den på sin hjemmeside (lov 212/2022, art. 9). De lister, vi har fundet, står ovenfor: Bukarest, Craiova, Constanța, Galați, Brașov, Bacău og Reșița. Hvis din by mangler, så spørg kommunen.
-
Hvad betyder jordskælvszonen i bygningsprofilen?
- Det er den jordacceleration, som bygninger i byen dimensioneres for, efter normen P100-1/2013, mellem 0,10 g og 0,40 g. Det er ikke en risikoklasse: den siger, hvor kraftigt det dimensionerende jordskælv er dér, ikke hvordan bygningen opfører sig.
Til professionelle. Bygningerne på de officielle lister, efter risikoklasse: i appen, i eksporter og via API.
- Segmenter efter risikoklasseFiltrér bygninger efter klassen på den officielle liste (RsI–RsIV, U1–U3), med vurderingsåret, på kortet.
- CSV-eksportBygningerne med adresse, opførelsesår, etager, risikoklasse og vurderingsår.
- APIKlassen og vurderingsåret på hver bygning og et klassefilter i bygningssøgningen.
Kilder. Loven, normerne og tallene på denne side.
- Lov 212/2022 om reduktion af bygningers jordskælvsrisiko: klasserne (art. 1), advarselsskiltene og kommunernes lister (art. 9), forstærkningsprogrammet (art. 11), ophævelsen af regeringsbekendtgørelse 20/1994 (art. 36)
- Normen P100-3: seismisk evaluering af eksisterende bygninger, som de tekniske vurderinger følger
- Normen P100-1/2013: den dimensionerende jordacceleration i hver by
- IGSU, kampagnen »Nu tremur la cutremur«
- Tal fra baseray pr. 15. oktober 2026, beregnet på bygningerne med registreret opførelsesår.
Kildeangivelse: baseray, »Jordskælvsrisiko: bygninger fra før 1978 i Rumænien, efter registreret opførelsesår«, data pr. 15. oktober 2026, baseray.ai/da/rumaenien-jordskaelvsrisiko.
Få baseray til dit område. Fortæl os, hvilke regioner du arbejder i, og hvad du sælger. Vi indlæser dataene og bygger dine første segmenter sammen med dig.
Intet betalingskort. Derefter abonnementer fra 39 € om måneden.