Strandvej 107, Ballen, 5762 Vester Skerninge
Fritliggende enfamiliehus · Vester Skerninge
- Matr.nr.20c, Ballen By, Ø. Skerninge
- IDb69d41f4
- Opdateret
Overblik
Fritliggende enfamiliehus på Strandvej 107, Ballen, 5762 Vester Skerninge, Svendborg. Opført i 1820, har 1 etage, har et bebygget areal på 132 m², bygningsarealet er 102 m². Højden er målt til 6,2 m. Boliger: 1. Matrikelnummeret er 20c, Ballen By, Ø. Skerninge.
- Opførelsesår
- 1820
- Etager
- 1
- Bebygget areal (m²)
- 132
- Højde (m)
- 6,2
~ skøn · »ukendt«: står ikke i nogen registrering af bygningen
Bygningen
- Anvendelse
- Fritliggende enfamiliehus
- Opførelsesår
- 1820
- Etager
- 1
- Boliger
- 1
- Samlet etageareal (m²)
- 102
- Matrikelnummer
- 20c, Ballen By, Ø. Skerninge
- Bygnings-ID
- b69d41f4-506b-aca0-ccc3-baa7b63d7f4e
- Opdateret
- 16. oktober 2026
Form og tag
- Bebygget areal (m²)
- 132
- Højde (m)
- 6,2 målt
- Rumfang (m³)
- ~527
- Tagform
- ukendt
Risici
- Oversvømmelseszone
- ukendt
Beliggenhed
- Gade
- Strandvej
- Husnummer
- 107
- Postdistrikt
- Vester Skerninge
- Kommune
- Svendborg
- Postnummer
- 5762
- Koordinater (bredde, længde)
- 55.03980, 10.48823
- Bygninger på gaden
- 132
Sammenligninger
- Alder i forhold til gaden
- ældre end 97 % af bygningerne på gaden med kendt opførelsesår
- Højde i forhold til Svendborg
- højere end 69 % af bygningerne i Svendborg med målt højde
| før 1920 | 8.498 (denne bygning) | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 3.737 | |
| 1946–1960 | 3.019 | |
| 1961–1970 | 3.992 | |
| 1971–1980 | 5.315 | |
| 1981–1990 | 4.069 | |
| 1991–2000 | 3.200 | |
| 2001–2010 | 4.633 | |
| 2011 eller senere | 4.621 |
Ældre end 79 % af dem.
| 1 etage | 27.084 (denne bygning) | |
|---|---|---|
| 2 etager | 1.334 | |
| 3 etager | 224 | |
| 4 etager | 27 | |
| 5 etager | 18 | |
| 6 etager | 6 | |
| 7 etager | 2 | |
| 8 etager | 1 | |
| 9 etager | 1 | |
| 10 eller flere etager | 4 |
0 % har færre etager, 94 % lige så mange.
Virksomheder og solceller
- Virksomheder registreret på denne adresse
- ingen fundet
- Solcelletjek
- ikke tjekket endnu
Virksomhedernes navne, solcelletjekket på daterede luftfotos og eksport finder du i appen. Med en ny konto åbner du 5 bygninger fuldt ud gratis, uden betalingskort.
I nærheden
Andre bygninger på Strandvej
| Adresse | Opført | Etager |
|---|---|---|
| Strandvej 105, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1877 · 1 etage | 1877 | 1 etage |
| Strandvej 103, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1957 · 1 etage | 1957 | 1 etage |
| Strandvej 101, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1981 · 1 etage | 1981 | 1 etage |
| Strandvej 113, Ballen, 5762 Vester Skerninge 2023 · 1 etage | 2023 | 1 etage |
| Strandvej 115A, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1897 · 1 etage | 1897 | 1 etage |
| Strandvej 115B, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1897 · 1 etage | 1897 | 1 etage |
| Strandvej 99, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1777 · 1 etage | 1777 | 1 etage |
| Strandvej 98, Ballen, 5762 Vester Skerninge 1916 · 1 etage | 1916 | 1 etage |
Bygninger i nærheden
| Adresse | Opført | Etager | Afstand |
|---|---|---|---|
| Balvej 34, 5762 Vester Skerninge 1970 · 1 etage | 1970 | 1 etage | 159 m |
| Balvej 50, 5762 Vester Skerninge 1957 · 1 etage | 1957 | 1 etage | 299 m |
| Balvej 56, 5762 Vester Skerninge 1962 · 1 etage | 1962 | 1 etage | 300 m |
| Balvej 52, 5762 Vester Skerninge 1957 · 1 etage | 1957 | 1 etage | 301 m |
| Balvej 54, 5762 Vester Skerninge 1986 · 1 etage | 1986 | 1 etage | 305 m |
| Balvej 60, 5762 Vester Skerninge 1957 · 1 etage | 1957 | 1 etage | 305 m |
| Balvej 58, 5762 Vester Skerninge 1994 · 1 etage | 1994 | 1 etage | 323 m |
| Balvej 35, 5762 Vester Skerninge 1890 · 1 etage | 1890 | 1 etage | 439 m |
Spørgsmål
Hvornår er bygningen på Strandvej 107, Vester Skerninge bygget?
Bygningen på Strandvej 107, Vester Skerninge blev opført i 1820.
Hvor mange etager har bygningen på Strandvej 107, Vester Skerninge?
Bygningen på Strandvej 107, Vester Skerninge har 1 etage.
Hvad er matrikelnummeret for Strandvej 107, Vester Skerninge?
Matrikelnummeret er 20c, Ballen By, Ø. Skerninge. Den officielle registrering åbnes fra tabellen »Bygningen«.
Samme data fra din AI-assistent eller via API’et
Forbind baseray med ChatGPT eller Claude, og spørg om denne bygning eller enhver anden i baseray, eller hent dens profil fra din egen kode.
AI-assistent
Hvad ved du om bygningen på Strandvej 107, Vester Skerninge? Hvilke virksomheder er registreret der?
API
Denne bygnings profil som JSON:
curl "https://api.baseray.ai/v1/buildings/b69d41f4-506b-aca0-ccc3-baa7b63d7f4e" \
-H "Authorization: Bearer $BASERAY_API_KEY"const response = await fetch("https://api.baseray.ai/v1/buildings/b69d41f4-506b-aca0-ccc3-baa7b63d7f4e", {
headers: { Authorization: `Bearer ${process.env.BASERAY_API_KEY}` },
});
const building = await response.json();import os
import requests
response = requests.get(
"https://api.baseray.ai/v1/buildings/b69d41f4-506b-aca0-ccc3-baa7b63d7f4e",
headers={"Authorization": f"Bearer {os.environ['BASERAY_API_KEY']}"},
timeout=30,
)
building = response.json()