Dragebakken 525, Sanderum, 5250 Odense SV
Fritliggende enfamiliehus · Odense SV
Overblik
Fritliggende enfamiliehus på Dragebakken 525, Sanderum, 5250 Odense SV. Opført i 1968, har 1 etage, har et bebygget areal på 298 m², bygningsarealet er 175 m². Højden er målt til 7,3 m. Boliger: 1. Matrikelnummeret er 7ci, Sanderum By, Sanderum.
- Opførelsesår
- 1968
- Etager
- 1
- Bebygget areal (m²)
- 298
- Højde (m)
- 7,3
~ skøn · »ukendt«: står ikke i nogen registrering af bygningen
Bygningen
- Anvendelse
- Fritliggende enfamiliehus
- Opførelsesår
- 1968
- Etager
- 1
- Boliger
- 1
- Samlet etageareal (m²)
- 175
- Matrikelnummer
- 7ci, Sanderum By, Sanderum
- Bygnings-ID
- aa1b3256-dd86-74d2-58ea-eacf78dc53fb
- Opdateret
- 16. oktober 2026
Form og tag
- Bebygget areal (m²)
- 298
- Højde (m)
- 7,3 målt
- Rumfang (m³)
- ~1.196
- Tagform
- ukendt
Risici
- Oversvømmelseszone
- ukendt
Beliggenhed
- Gade
- Dragebakken
- Husnummer
- 525
- Postdistrikt
- Odense SV
- Kommune
- Odense
- Postnummer
- 5250
- Koordinater (bredde, længde)
- 55.36944, 10.33778
- Bygninger på gaden
- 694
Sammenligninger
- Alder i forhold til gaden
- ældre end 100 % af bygningerne på gaden med kendt opførelsesår
- Højde i forhold til Odense
- højere end 81 % af bygningerne i Odense med målt højde
| før 1920 | 8.373 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 8.983 | |
| 1946–1960 | 9.662 | |
| 1961–1970 | 12.446 (denne bygning) | |
| 1971–1980 | 12.826 | |
| 1981–1990 | 10.185 | |
| 1991–2000 | 6.507 | |
| 2001–2010 | 8.494 | |
| 2011 eller senere | 10.634 |
Ældre end 55 % af dem, nyere end 31 %.
| 1 etage | 52.911 (denne bygning) | |
|---|---|---|
| 2 etager | 5.316 | |
| 3 etager | 1.536 | |
| 4 etager | 571 | |
| 5 etager | 167 | |
| 6 etager | 36 | |
| 7 etager | 28 | |
| 8 etager | 21 | |
| 9 etager | 3 | |
| 10 eller flere etager | 21 |
0 % har færre etager, 87 % lige så mange.
Virksomheder og solceller
- Virksomheder registreret på denne adresse
- ingen fundet
- Solcelletjek
- ikke tjekket endnu
Virksomhedernes navne, solcelletjekket på daterede luftfotos og eksport finder du i appen. Med en ny konto åbner du 5 bygninger fuldt ud gratis, uden betalingskort.
I nærheden
Andre bygninger på Dragebakken
| Adresse | Opført | Etager |
|---|---|---|
| Dragebakken 524, Sanderum, 5250 Odense SV 1969 · 1 etage | 1969 | 1 etage |
| Dragebakken 526, Sanderum, 5250 Odense SV 1974 · 1 etage | 1974 | 1 etage |
| Dragebakken 522, Sanderum, 5250 Odense SV 1971 · 1 etage | 1971 | 1 etage |
| Dragebakken 528, Sanderum, 5250 Odense SV 1974 · 1 etage | 1974 | 1 etage |
| Dragebakken 521, Sanderum, 5250 Odense SV 1969 · 1 etage | 1969 | 1 etage |
| Dragebakken 529, Sanderum, 5250 Odense SV 1971 · 1 etage | 1971 | 1 etage |
| Dragebakken 520, Sanderum, 5250 Odense SV 1969 · 1 etage | 1969 | 1 etage |
| Dragebakken 530, Sanderum, 5250 Odense SV 1975 · 1 etage | 1975 | 1 etage |
Bygninger i nærheden
| Adresse | Opført | Etager | Afstand |
|---|---|---|---|
| Sanderumvej 87, Sanderum, 5250 Odense SV 1970 · 1 etage | 1970 | 1 etage | 96 m |
| Sanderumvej 85, Sanderum, 5250 Odense SV 1986 · 1 etage | 1986 | 1 etage | 98 m |
| Sanderumvej 83, Sanderum, 5250 Odense SV 2010 · 2 etager | 2010 | 2 etager | 103 m |
| Sanderumvej 104, Sanderum, 5250 Odense SV 1972 · 1 etage | 1972 | 1 etage | 107 m |
| Sanderumvej 102, Sanderum, 5250 Odense SV 1971 · 1 etage | 1971 | 1 etage | 109 m |
| Sanderumvej 100, Sanderum, 5250 Odense SV 1973 · 1 etage | 1973 | 1 etage | 112 m |
| Sanderumvej 106, Sanderum, 5250 Odense SV 1976 · 1 etage | 1976 | 1 etage | 116 m |
| Sanderumvej 108, Sanderum, 5250 Odense SV 1976 · 1 etage | 1976 | 1 etage | 117 m |
Spørgsmål
Hvornår er bygningen på Dragebakken 525, Odense SV bygget?
Bygningen på Dragebakken 525, Odense SV blev opført i 1968.
Hvor mange etager har bygningen på Dragebakken 525, Odense SV?
Bygningen på Dragebakken 525, Odense SV har 1 etage.
Hvad er matrikelnummeret for Dragebakken 525, Odense SV?
Matrikelnummeret er 7ci, Sanderum By, Sanderum. Den officielle registrering åbnes fra tabellen »Bygningen«.
Samme data fra din AI-assistent eller via API’et
Forbind baseray med ChatGPT eller Claude, og spørg om denne bygning eller enhver anden i baseray, eller hent dens profil fra din egen kode.
AI-assistent
Hvad ved du om bygningen på Dragebakken 525, Odense SV? Hvilke virksomheder er registreret der?
API
Denne bygnings profil som JSON:
curl "https://api.baseray.ai/v1/buildings/aa1b3256-dd86-74d2-58ea-eacf78dc53fb" \
-H "Authorization: Bearer $BASERAY_API_KEY"const response = await fetch("https://api.baseray.ai/v1/buildings/aa1b3256-dd86-74d2-58ea-eacf78dc53fb", {
headers: { Authorization: `Bearer ${process.env.BASERAY_API_KEY}` },
});
const building = await response.json();import os
import requests
response = requests.get(
"https://api.baseray.ai/v1/buildings/aa1b3256-dd86-74d2-58ea-eacf78dc53fb",
headers={"Authorization": f"Bearer {os.environ['BASERAY_API_KEY']}"},
timeout=30,
)
building = response.json()