Clădirile dinainte de 1978, după anul înregistrat.
532.996 din cele 1.166.985 de clădiri cu anul construcției înregistrat (9 % din toate) sunt construite înainte de 1978. Pe sectoare, reședințe de județ și normative, cu date din 15 octombrie 2026.
Bucureșticele șase sectoare
- Cu anul înregistrat
- 22.978 · 14 %
- Înainte de 1978
- 10.072 · 44 %
- Blocuri dinainte de 1978
- 835
Româniaclădirile cu anul construcției înregistrat
- Clădiri
- 12.876.578
- Cu anul înregistrat
- 1.166.985 · 9 %
- Înainte de 1978
- 532.996 · 46 %
Date din15 octombrie 2026
Clădiri pe perioade de construcțieRomânia, clădirile cu anul înregistrat
- înainte de 1920
- 23.585
- 1920–1945
- 70.997
- 1946–1960
- 177.526
- 1961–1970
- 170.332
- 1971–1980
- 131.247
- 1981–1990
- 73.332
- 1991–2000
- 127.035
- 2001–2010
- 77.453
- 2011 și după
- 315.478
Pe perioade de construcție. 1.166.985 de clădiri cu anul înregistrat, în toată țara.
Clădiri pe perioade de construcțieRomânia, clădirile cu anul înregistrat
| înainte de 1920 | 23.585 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 70.997 | |
| 1946–1960 | 177.526 | |
| 1961–1970 | 170.332 | |
| 1971–1980 | 131.247 | |
| 1981–1990 | 73.332 | |
| 1991–2000 | 127.035 | |
| 2001–2010 | 77.453 | |
| 2011 și după | 315.478 |
Registrele au anul mai ales pentru clădirile noi: 27 % dintre cele înregistrate sunt construite din 2011 încoace. Cifrele descriu clădirile cu anul înregistrat, nu tot fondul construit.
Pe normativele seismice. Clădirile cu anul de construcție înregistrat și blocurile cu 4 etaje sau mai multe dintre ele, după normativul în vigoare când au fost construite. Registrele au anul mai ales pentru clădirile noi.
România
| Construite | Normative | Clădiri | Blocuri (4+ etaje) | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Înainte de 1963 | fără normativ obligatoriu | 301.972 | 1.481 |
| 2 | 1963–1977 | P13-63, P13-70 | 231.024 | 1.115 |
| 3 | 1978–1991 | P100-78, P100-81, P100-91 | 120.432 | 1.138 |
| 4 | Din 1992 | P100-92, P100-1/2006, P100-1/2013 | 513.557 | 17.378 |
București
| Construite | Normative | Clădiri | Blocuri (4+ etaje) | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Înainte de 1963 | fără normativ obligatoriu | 8.375 | 737 |
| 2 | 1963–1977 | P13-63, P13-70 | 1.697 | 98 |
| 3 | 1978–1991 | P100-78, P100-81, P100-91 | 704 | 44 |
| 4 | Din 1992 | P100-92, P100-1/2006, P100-1/2013 | 12.202 | 3.476 |
Sectoarele Bucureștiului. Câte dintre clădirile cu anul înregistrat ale fiecărui sector sunt construite înainte de 1978.
Sectoarele Bucureștiului 6
| Oraș | Județ | Cu anul înregistrat | Înainte de 1978 | Blocuri dinainte de 1978 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | București Sectorul 1 | București | 5.421 · 13 % | 2.636 · 49 % | 314 |
| 2 | București Sectorul 2 | București | 4.721 · 14 % | 2.560 · 54 % | 228 |
| 3 | București Sectorul 3 | București | 2.848 · 12 % | 894 · 31 % | 63 |
| 4 | București Sectorul 4 | București | 3.039 · 16 % | 1.037 · 34 % | 76 |
| 5 | București Sectorul 5 | București | 4.777 · 13 % | 2.311 · 48 % | 117 |
| 6 | București Sectorul 6 | București | 2.172 · 13 % | 634 · 29 % | 37 |
Reședințele de județ. Ordonate după ponderea celor construite înainte de 1978 între clădirile cu anul înregistrat.
Orașe 41
| Oraș | Județ | Cu anul înregistrat | Înainte de 1978 | Blocuri dinainte de 1978 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ploiești | Prahova | 2.340 · 7 % | 1.324 · 57 % | 17 |
| 2 | Giurgiu | Giurgiu | 1.341 · 7 % | 734 · 55 % | 4 |
| 3 | Reșița | Caraș-Severin | 986 · 11 % | 534 · 54 % | 16 |
| 4 | Călărași | Călărași | 1.992 · 14 % | 968 · 49 % | 5 |
| 5 | Buzău | Buzău | 1.464 · 7 % | 646 · 44 % | 7 |
| 6 | Drobeta-Turnu Severin | Mehedinți | 1.157 · 8 % | 479 · 41 % | 0 |
| 7 | Constanța | Constanța | 4.430 · 10 % | 1.741 · 39 % | 64 |
| 8 | Râmnicu Vâlcea | Vâlcea | 5.390 · 24 % | 2.019 · 38 % | 80 |
| 9 | Miercurea Ciuc | Harghita | 1.553 · 12 % | 577 · 37 % | 3 |
| 10 | Galați | Galați | 3.836 · 13 % | 1.400 · 37 % | 56 |
| 11 | Tulcea | Tulcea | 592 · 4 % | 215 · 36 % | 2 |
| 12 | Sfântu Gheorghe | Covasna | 1.062 · 11 % | 386 · 36 % | 26 |
| 13 | Deva | Hunedoara | 1.106 · 10 % | 383 · 35 % | 5 |
| 14 | Craiova | Dolj | 9.367 · 16 % | 3.194 · 34 % | 44 |
| 15 | Botoșani | Botoșani | 2.591 · 17 % | 871 · 34 % | 8 |
| 16 | Bacău | Bacău | 2.262 · 9 % | 736 · 33 % | 10 |
| 17 | Piatra-Neamț | Neamț | 1.734 · 10 % | 557 · 32 % | 18 |
| 18 | Arad | Arad | 2.985 · 7 % | 947 · 32 % | 29 |
| 19 | Baia Mare | Maramureș | 3.337 · 16 % | 1.004 · 30 % | 18 |
| 20 | Târgoviște | Dâmbovița | 1.147 · 10 % | 335 · 29 % | 5 |
| 21 | Oradea | Bihor | 9.499 · 23 % | 2.748 · 29 % | 47 |
| 22 | Satu Mare | Satu Mare | 3.323 · 14 % | 947 · 29 % | 16 |
| 23 | Brăila | Brăila | 2.238 · 8 % | 636 · 28 % | 7 |
| 24 | Slobozia | Ialomița | 1.023 · 10 % | 288 · 28 % | 6 |
| 25 | Iași | Iași | 4.878 · 14 % | 1.366 · 28 % | 113 |
| 26 | Suceava | Suceava | 2.034 · 12 % | 546 · 27 % | 26 |
| 27 | Târgu Mureș | Mureș | 1.739 · 8 % | 454 · 26 % | 19 |
| 28 | Alexandria | Teleorman | 728 · 7 % | 186 · 26 % | 0 |
| 29 | Slatina | Olt | 3.179 · 25 % | 791 · 25 % | 22 |
| 30 | Târgu Jiu | Gorj | 3.456 · 15 % | 811 · 24 % | 10 |
| 31 | Vaslui | Vaslui | 1.281 · 11 % | 293 · 23 % | 1 |
| 32 | Cluj-Napoca | Cluj | 2.253 · 5 % | 509 · 23 % | 48 |
| 33 | Timișoara | Timiș | 2.379 · 5 % | 526 · 22 % | 25 |
| 34 | Pitești | Argeș | 1.958 · 13 % | 428 · 22 % | 22 |
| 35 | Alba Iulia | Alba | 4.371 · 21 % | 936 · 21 % | 13 |
| 36 | Buftea | Ilfov | 1.163 · 14 % | 238 · 21 % | 4 |
| 37 | Brașov | Brașov | 3.994 · 11 % | 805 · 20 % | 70 |
| 38 | Sibiu | Sibiu | 2.443 · 8 % | 428 · 18 % | 26 |
| 39 | Zalău | Sălaj | 3.003 · 23 % | 500 · 17 % | 6 |
| 40 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 3.852 · 18 % | 342 · 9 % | 7 |
| 41 | Focșani | Vrancea | 1.146 · 8 % | 101 · 9 % | 1 |
Niciun oraș nu se potrivește.
Cele mai mari ponderi. Localitățile cu cel puțin 1.000 de clădiri cu anul înregistrat, după ponderea celor construite înainte de 1978.
Cele mai mari ponderi 15
| Oraș | Județ | Cu anul înregistrat | Înainte de 1978 | Blocuri dinainte de 1978 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Miroși | Argeș | 1.481 · 43 % | 1.246 · 84 % | 0 |
| 2 | Băilești | Dolj | 1.018 · 9 % | 785 · 77 % | 1 |
| 3 | Sândominic | Harghita | 1.299 · 19 % | 978 · 75 % | 1 |
| 4 | Sprâncenata | Olt | 1.215 · 39 % | 894 · 74 % | 0 |
| 5 | Corabia | Olt | 1.737 · 15 % | 1.196 · 69 % | 5 |
| 6 | Săcueni | Bihor | 1.129 · 11 % | 761 · 67 % | 1 |
| 7 | Dioști | Dolj | 1.084 · 31 % | 723 · 67 % | 0 |
| 8 | Dăbuleni | Dolj | 1.133 · 9 % | 720 · 64 % | 0 |
| 9 | Flămânzi | Botoșani | 1.142 · 11 % | 711 · 62 % | 0 |
| 10 | Târnăveni | Mureș | 1.115 · 11 % | 685 · 61 % | 2 |
| 11 | Medgidia | Constanța | 1.240 · 12 % | 760 · 61 % | 1 |
| 12 | Drăgănești-Olt | Olt | 1.040 · 15 % | 630 · 61 % | 6 |
| 13 | Fărcașu de Jos | Olt | 1.151 · 30 % | 688 · 60 % | 0 |
| 14 | Ditrău | Harghita | 1.324 · 15 % | 788 · 60 % | 2 |
| 15 | Vlăhița | Harghita | 1.309 · 24 % | 779 · 60 % | 2 |
Pe listele oficiale. Clădirile găsite după adresă pe listele Primăriei Bacău, Primăriei Brașov, AMCCRS, Primăriei Constanța, Primăriei Craiova, Primăriei Galați și Primăriei Reșița, pe clase de risc.
Pe listele oficialeclădiri găsite pe liste după adresă
- Clădiri pe liste
- 2.145
- RsI
- 306
- RsII
- 397
- RsIII
- 451
- RsIV
- 40
- Categoria de urgență U1
- 156
- Categoria de urgență U2
- 331
- Categoria de urgență U3
- 372
- Consolidată
- 92
- Primăria Bacău · din 19 aprilie 2023
- Primăria Brașov · din 7 martie 2025
- AMCCRS · din 6 octombrie 2026
- Primăria Constanța · din 7 februarie 2025
- Primăria Craiova · din 10 septembrie 2026
- Primăria Galați: blocuri expertizate · din 1 septembrie 2026
- Primăria Galați: propuneri consolidare · din 13 iunie 2025
- Primăria Galați: propuneri demolare · din 13 iunie 2025
- Primăria Galați: imobile demolate · din 7 iulie 2026
- Primăria Galați: imobile consolidate · din 7 iulie 2026
- Primăria Reșița · din 18 septembrie 2025
Cum sunt calculate. Ce înseamnă fiecare cifră.
- Ponderile sunt calculate doar pe clădirile al căror an de construcție e înregistrat. Registrele au anul mai ales pentru clădirile noi, așa că ponderile nu descriu tot fondul construit; numerele sunt ale clădirilor înregistrate.
- Totalul țării și al Bucureștiului adună localitățile, respectiv sectoarele. Perioadele normativelor sunt exacte: înainte de 1963, 1963–1977, 1978–1991 și din 1992.
- Blocurile sunt clădirile cu 4 etaje sau mai multe.
- Clădirile de pe listele oficiale sunt găsite după adresa exactă; intrările a căror adresă nu se potrivește cu nicio clădire nu sunt numărate.
- Anul construcției nu e o clasă de risc seismic: clasa o pune doar o expertiză tehnică.
Citează: baseray, „Clădiri dinainte de 1978 în România, după anul de construcție înregistrat”, date din 15 octombrie 2026, https://baseray.ai/ro/risc-seismic/statistici.
Adu baseray în zona ta. Spune-ne regiunile tale și ce vinzi. Încărcăm datele și construim cu tine primele segmente.
Fără card. După aceea, planuri de la 39 EUR pe lună.